ВПЛИВ АНТИБАКТЕРІАЛЬНОЇ ТЕРАПІЇ НА РОЗВИТОК СЕЧОКАМ

Застосування антибіотиків понад 2 місяці в молодому або середньому віці пов'язане з вищим ризиком розвитку сечокам'яної хвороби (СКХ) в старості. До такого висновку дійшла команда італійських і американських фахівців, яка вивчила дані понад 5000 жінок, які брали участь в I і II американських Дослідженнях здоров'я медсестер.

Відомо, що кишковий мікробіом відіграє певну роль у розвитку оксалатного нефролітіазу, оскільки модулює всмоктування оксалатів в просвіті кишківника і в такий спосіб впливає на їх подальшу концентрацію в крові і сечі.

Група фахівців з Католицького університету Святого Серця (Італія) і Гарвардської медичної школи (США) вирішила з'ясувати, чи є зв'язок між застосуванням антибіотикотерапії, здатної впливати на склад кишкової мікрофлори, і ризиком розвитку СКХ. Для цього вони провели проспективне когортне дослідження, в яке були включені 5010 жінок з I і II Досліджень здоров'я медсестер (Nurses' Health Study, NHS). З I Дослідження (NHS I) були відібрані медсестри, які вживали антибіотики у віці 40-49 років, з другого (NHS II) – складали ці випробування у віці 40-59 років, з обох – жінки, які отримували препарати у віці 20-39 років. Всі учасниці збирали добову сечу для аналізу.

Кінцевими точками дослідження були перший клінічний прояв СКХ і склад сечі.

Зв'язок між прийомом антибіотиків і ризиком СКХ оцінювався з поправками на вік, ІМТ, супутні захворювання, застосування тіазидів і дієтичні фактори.

Результати показали, що жінки, які застосовували антибіотики в сукупності 2 і більше місяців у віці 40-49 років (NHS II) і 40-59 років (NHS II), мали вищий ризик розвитку симптоматичної СКХ порівняно з пацієнтками, що не застосовували їх в цьому ж віці. Аналогічні дані були отримані для пацієнток 20-39 років. Результати не змінилися після виключення учасників з СКХ, які повідомили про те, що застосовували препарати у зв’язку з інфекцією сечовивідних шляхів.

Склад сечі був загалом однаковим в різних групах жінок, які приймали антибіотики, за винятком трохи нижчого значення рН сечі і рівня цитрату у осіб, які вживали антибіотики протягом 2 або більше місяців.

Робота була опублікована в The American Journal of Kidney Diseases.